פתרונות סימון לאנשים עם לקויות

במהלך העשורים האחרונים מושם דגש על פתרונות נגישות לבעלי מוגבלויות, כאשר פתרונות סימון לאנשים המתמודדים עם לקות כזו או אחרת, הם הגדרה כוללת למגוון רחב של אמצעי בטיחות ונגישות אשר נועדו לצרכי הגברת הנגישות למבנים עבור בעלי לקויות.

בחוק הישראלי, חוקקו במהלך השנים האחרונות מספר חוקים שנועדו לשפר את רמת הנגישות של בעלי מוגבלויות למבנים ומתמחים ציבוריים, כאשר אחד מחוקי הנגישות מחייב התקן של אמצעי נגישות לכבדי ראייה ועיוורים בכניסה לכל מבנה ציבורי בישראל. 

איזה פתרונות סימון לאנשים עם לקויות קיימים? 

המודעות ההולכת וגוברת בקרב הציבור הרחב בכל הנוגע לחשיבותו של נושא הנגישות לבעלי מוגבלויות ואנשים עם לקויות, לצד ההכרח החוקתי בהצבתם של אמצעי בטיחות בכניסות וביציאות לכל סוגי המבנים והמתמחים הציבוריים בישראל, הוביל לפיתוח מגוון רחב של אמצעי בטיחות שכל אחד מהם משמש כפתרון סימון יעיל ונוח לאנשים עם לקויות ובעלי מוגבלויות. בין יתר הפתרונות הקיימים כיום למטרות סימון לאנשים עם לקויות תוכלו למצוא:

  • פסי הולכה – פסי אלומיניום המותקנים על גבי משטחים שונים באמצעות ברגים או דבקים מיוחדים. פסי ההולכה משמשים את ציבור כבדי הראייה לצורך הליכה בטוחה אל פנים המבנה ואל עמדות הקבלה בתוך המבנה ואזורי השימוש במדרגות, במעלית וכדומה. פסים אלו מגיעים בצבעים מנוגדים ובולטים לצבע המשטח עליו הם מותקנים.
  • משטחי הולכה – משטחים ייעודים העומדים בתקן הישראלי בכל הנוגע לסימון אזורי פנים וחוץ בתוך המבנה. משטחים אלו מגיעים בצבע בולט וחריג מצבע המשטח עליו הם מותקנים והם משמשים כאמצעי סימון לאזור בו בעל הלקות נדרש לפנות. 
  • כפתורי נגישות – אמצעי בטיחות ונגישות המיוצר מאלומיניום ומותקן ברוב המקרים על גבי משטחים בהם קיים גרם מדרגות או מסלול הולכה לנכים על כסאות גלגלים. כפתורי הנגישות נועדו לצרכי סימון הדרך בו בעל הלקות או המוגבלות נדרש לעבור. 
  • פסים נגד החלקה – אמצעי בטיחות ונגישות זה מיוצר מגומי מחוספס והם מגיעים במספר צבעים. הפסים נגד החלקה מותקנים ברוב המקרים על גבי גרם מדרגות אך בהחלט ניתן לעשות בהם גם שימוש כאמצעי סימון וכפתרון למניעת החלקה בדרכי גישה משופעות. 
  • משטחי גבשושיות – משטחים המגיעים עם גבשושיות בולטות. משטחים אלו נועדו להתריע את בעלי הלקויות והמוגבלויות מפני סכנה באזורי הפנים והחוץ והם מותקנים בין היתר לפני גרם מדרגות, בסמוך לאזורי הכניסה למעלית וכדומה. המשטחים מיוצרים בין היתר מגומי קשיח, PVC  וחומרים פולימרים נוספים והם ניתנים להתקנה באמצעות חומרי הדבקה איכותיים על גבי המשטח הקיים בהתאם לסוג המשטח. 

וזאת לצד אמצעי בטיחות נוספים המשמשים גם כאמצעי נגישות לבעלי לקויות ובעלי מוגבלות. כאשר רוכשים אמצעי בטיחות ונגישות כזה או אחר, חשוב לבדוק האם המוצר המשווק עומד בדרישות התקן הישראלי לנגישות.

השארת תגובה